Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                    Osmák degu-strava

Osmáci žijí v travnatých oblastech v Jižní Americe. Proto by tráva nebo seno neměly chybět v jejich jídelníčku. Naopak sladkosti bychom měli vynechat, protože osmáci neumí spalovat cukry. Avšak ani ostatního jídla (včetně zrní) nepotřebují mnoho, přestože si jej neustále žádají. Naopak důležitou složkou potravy je zelenina (kromě brambor, které jsou pro ně jedovaté). Při dobré výživě se mohou dožít i osmi let, v opačném případě jen asi polovic.

Mnoho lidí dělá také tu chybu, že krmí osmáčky běžnou směcí pro hlodavce. Ty často obsahují sušené ovoce, které obsahuje příliš mnoho cukrů. Také slunečnic by se jim nemělo dávat tolik, kolik v podobných směsích bývá. Jsou pro ně totiž příliš tučné. Jak už bylo řečeno hlavní složkou potravy by mělo být seno a tráva. Ani jedním nemusíme šetřit, seno které osmáci nespotřebují většinou využijí na pelíšek. Dále pak nesmí chybět zelenina. Každému chutná něco jiného, proto musíme zkoušet co osmáčkovi bude šmakovat.
Obilniny dáváme osmákům v přiměřeném množství, určitě by se jimi neměli přejídat. V kleci by však neměli chybět větvičky na hlodání, nejčastěji chovatelé používají větvičky z ovocných stromů. Čerstvá voda je důležitá především pro kojící samičky, jinak ji osmáci moc nepotřebují, většinou se jim ale do klece dává. Pokud by ji Váš mazlíček nechtěl vůbec, dodávejte mu více ovoce a trávy, ze které mohou tekutiny načerpat. Jinak ovoce také dáváme v rozumné míře, protože většina obsahuje příliš mnoho cukru.

Větvičky a doplňky stravy

Žádný listnatý strom by u nás pro osmáky neměl být jedovatý, VRBA je opravdu obzvlášť vhodná, její kúru loupou i veverky. Jehličnaté stromy taky možno, klasické "Vánoční", jen pozor na ty JEDOVATÉ, jako je např.TIS apod.! KAŠTANAMA se také nic nezkazí, ovšem po prokousání se dovnitř ztrácejí zájem, protože vnitřek jim nechutná. Co se týče ŽALUDU a BUKVIC, je to pro ně obzvlášť dobrůtka a navíc nejsou tak kalorické jako ořechy, takže je mohou mnohem častěji. Dalšíma pochoutkama jsou SUŠENÉ ŠÍPKY, JEŘABINY, ZRNÍČKA Z JABLEK, MELOUNU a DÝNĚK. Jako doplňek minerálů KÚRA ze stromů, LISTÍ, LIŚEJNÍKY a nejlepší přírodní antibiotika pro ně jsou v ZETLELÉM PAŘEZU - veverky prý vědí, proč je hryzají.